Przejdź do treści

Zaproszenie na konferencję “Historia ukryta w Ruinach” 27-28 października 2022

    Zapraszamy na dwudniowy cykl prelekcji połączony z prezentacją średniowiecznej fotokopii dokumentu zawierającego pierwszą wzmiankę o Rumi odnalezionego przez członków Społecznego Komitetu Obchodów 800-lecia Rumi.

    Szczegółowy program:
    Czwartek (27 października 2022)

    17:00-17:15 Otwarcie
    17:15-17:30 Wioleta Żurawska – komunikat dotyczący odnalezienia fotokopii dokumentu Świętopełka II zawierającego pierwszą wzmiankę o Rumi
    DYSKUSJA
    17:45-18:30 dr hab. prof. UG Marek Smoliński – „Znaczenie dokumentu princepsa Świętopełka gdańskiego z lat 20. XIII w. dla dziejów Pomorza i pierwszych wiadomości o Rumi”
    DYSKUSJA
    18:45-19:15 Dariusz Rybacki – „Ruiny cysterskiego kościoła w kontekście budowania tożsamości historycznej mieszkańców Rumi”
    DYSKUSJA
    19:30-20:15 Ryszard Kopittke – „Nie tylko cysterskie ruiny – o zabytkowej zabudowie Rumi”
    DYSKUSJA
    Zakończenie

    Piątek (28 października 2022)
    17:00-17:45 prof. dr hab. Rafał Kubicki – „Zakon cystersów i jego działalność na Pomorzu Gdańskim”
    DYSKUSJA
    18:00-18:45 prof. dr hab. inż. arch. Aleksander Piwek – „Kościół cystersów oliwskich i jego powiązania artystyczne z zagranicznymi wzorcami
    DYSKUSJA
    19:00-19:45 Michał Ślubowski – „W cieniu kaszubskiego Wawelu – Oliwa na przestrzeni wieków”
    DYSKUSJA
    Zakończenie

    Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

    Biogramy prelegentów:

    27.10.2022 r. (czwartek)

    dr hab. prof. UG Marek Smoliński – profesor nauk humanistycznych, kierownik Zakładu Historii Średniowiecza Polski i Nauk Pomocniczych na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalista w zakresie historii średniowiecza Pomorza i Polski, stosunków Polski z Niemcami i Czechami w średniowieczu, zakonów rycerskich, w tym przede wszystkim joannitów oraz działalności politycznej książąt pomorskich. Autor m.in. czterech samodzielnych monografii książkowych: „Polityka zachodnia księcia pomorskiego Świętopełka”, „Caesar et duces Poloniae. Studia z dziejów stosunków polsko-niemieckich w drugiej połowie XII wieku (1146-1191)”, „Joannici w polityce książąt polskich i pomorskich od połowy XII do pierwszego ćwierćwiecza XIV wieku”, „Świętopełk gdański” oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych.

    Dariusz Rybacki – mieszkaniec Rumi, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego (filologia polska) i Uniwersytetu Warszawskiego (dziennikarstwo i komunikacja społeczna). Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi. Od 2020 roku społeczny pełnomocnik burmistrza Rumi do spraw historii miasta. Pomysłodawca i producent seriali dokumentalnych „Śladami dawnej Rumi” (2019) i „Świadkowie historii” (2020). Autor książki „Śladami dawnej Rumi” (wydanie w 2022 roku) oraz kilkudziesięciu artykułów historycznych, które ukazały się w lokalnej prasie. Pomysłodawca i twórca Wirtualnego Muzeum Rumi, współpracownik kilkudziesięciu placówek muzealnych w Polsce. Twórca filmów krajoznawczych i historycznych publikowanych na autorskim kanale YouTube. Prywatnie miłośnik motoryzacji i aktywnego wypoczynku, organizator turystyki PTTK.

    Ryszard Kopittke – etnolog i historyk sztuki. Przewodnik po Trójmieście. Zakamarki miasta przybliża na stronie FB „Wkręć się w Trójmiasto”. Pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. Współautor książek: „Gdańskie Miniatury: szlakiem kościołów, szpitali i przytułków dawnego Gdańska” oraz ,,”Swój do swego. Polscy przedsiębiorcy w Gdańsku do 1939 r. (szkice)”. Eksploatator budynków z przełomu XIX i XX wieku oraz street art. Kolekcjoner zdjęć studzienek kanalizacyjnych, lwów oraz herbów Gdańska.

    28.10.2022 r. (piątek)

    prof. dr hab. Rafał Kubicki – profesor nauk humanistycznych, historyk w Zakładzie Historii Powszechnej Średniowiecza na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalista w zakresie historii Kościoła w średniowieczu i okresie nowożytnym, historii społeczno-gospodarczej władztwa zakonu krzyżackiego w Prusach, mieszczaństwa późnośredniowiecznego, struktur wiejskich w średniowieczu i okresie nowożytnym, kasaty klasztorów w XIX w. oraz archiwoznawstwa. Autor licznych monografii oraz artykułów naukowych m.in. „Franciszkanie w Gdańsku w XV-XVI wieku”, „Młynarstwo w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach w XIII-XV w. (do 1454 r.)” i „Zakony mendykanckie w Prusach Krzyżackich i Królewskich od XIII do połowy XVI wieku”

    Członkostwo w organizacjach i towarzystwach naukowych: Dominikański Instytut Historyczny w Krakowie – członek Rady Naukowej; Historischen Kommission für ost- und westpreußische Landesforschung; Internationale Historische Kommission zur Erforschung des Deutschen Ordens; Stały Komitet Mediewistów Polskich.

    prof. dr hab. inż. arch. Aleksander Piwek – polski architekt, historyk architektury i konserwator zabytków. Profesor zwyczajny w Katedrze Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Specjalizuje się w architekturze cysterskiej, a w szczególności w dziejach dawnego Opactwa Cystersów w Oliwie. Zajmuje się również dziejami architektury Gdańska. Prowadził badania architektoniczne m.in. Bramy Wyżynnej, Domu Uphagena, Dworu Artusa oraz Ratusza Głównego Miasta. Członek Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych ICOMOS, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i Stowarzyszenia Architektów Polskich. Autor monografii m.in.: „Architektura kościoła pocysterskiego w Oliwie od XII do XX wieku: świątynia zakonna białych mnichów” oraz „Wystroje artystyczne kościoła pocysterskiego w Oliwie”.

    Michał Ślubowski – absolwent historii i gedanistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Twórca strony „Gedanarium – gdański atlas rzeczy ciekawych”. Popularyzator historii Gdańska oraz lokalny przewodnik. Autor książki „Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice historyczne” oraz licznych artykułów historycznych dotyczących kwestii życia codziennego dawnych mieszkańców Gdańska.