Ze źródeł pisanych znamy Rumię od 1224 r., jest ona wspomniana w najstarszym dokumencie gdańsko-pomorskim, który przetrwał do naszych czasów, wytworzonym przez kancelarię księcia Świętopełka. W wystawie organizowanej przez Społeczny Komitet Obchodów 800-lecia Rumi skupiono się jednak na jeszcze szerszym kontekście. Ekspozycja będzie w sposób impresyjny przedstawiać najciekawsze fakty, które decydowały i decydują o znaczeniu miasta. Rumia od 1000 lat znajduje się na wielkich szlakach. To odwieczny szlak drogowy, niedawny szlak kolejowy, port lotniczy w okresie międzywojennym, a nawet projektowany kanał żeglugowy, czyli dostęp do portu morskiego. Na wystawie chcemy pokazać najważniejsze wątki, które pokazują tysiącletnią historię Rumi. Rozpoczniemy od Rumi w czasach przed piastowskim podbojem Pomorza, książęcej – z czasów księcia Świętopełka oraz cysterskiej.
Istotnym elementem będzie św. Barbara, która – jak mało kto wie – peregrynację swoich relikwii rozpoczęła w Rumi. Z bliższej historii pokażemy znajdującą się wzdłuż Zagórzanki gospodę, która jednocześnie była stacją pocztową. W 1773 r. gościł w niej nawet Daniel Chodowiecki, który pozostawił wspomnienia i rysunki z tego okresu. Najciekawszym wątkiem w historii najnowszej będzie funkcjonowanie lotniska, które miało połączenia międzynarodowe m.in. z Budapesztem i Mediolanem. Przedstawimy również tragiczne losy bohaterów II wojny światowej i rozwój miasta w XX w. Wystawę zamknie odrodzenie samorządu terytorialnego. To oczywiście tylko niektóre wątki.
Wystawa otwarta będzie dla wszystkich zainteresowanych od 15 do 30 listopada w Galerii Rumia przy ul. Sabata 1 (I piętro, lokal 30), od poniedziałku do soboty w godz. 11-18. Wstęp wolny. W trakcie wydarzenia planowana jest także konferencja naukowa nt. św. Barbary, która odbędzie się 19 listopada (wtorek) o godz. 17.
Wydarzenie dofinansowano z budżetu Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.